Svensk förening för Orofacial Medicin

 

  VårSOM 2014

Uppsala

 

 

Tema: Reumatologi

 

Åhörarkopior och annat föreläsningsmaterial från VårSOM har enligt överenskommelse med föreläsarna tagits bort per den sista juni. Föreläsningarna refereras i vår tidning.

--------------------------------------------------------------------

Vår-SOM:s general, Sten Hellström anlände per cykel och och sparkade igång årets möte:

 

Torsdag var en fullspäckad kursdag, som avslutades med "kamratafton" i strålande sommarväder, båttur på Fyrisån från Uppsala till skaldjursbuffé på Skarholmen.

 

 

Fredagen fylldes också med spännande föreläsningar och avslutades med vårmiddag, för första gången utomhus, mitt i Uppsalas studentliv. Bland många tal och upptåg utmärkte sig 4 st Orphei Drängar.

 

 

På lördag morgon fick den som orkade en guidning Gustavianum, innan mötet avslutades med mer föreläsningar och med föreningsmöte.

 

I anslutning till VårSOM genomfördes traditionsenligt SOM-golfen, vårt eget golfmästerskap. Förra årets vinnare, Lennart Hernell gjorde allt för att få behålla vandringspriset men slutade på en hedersam andraplats. Vinnare, efter en historiskt het tävling på Söderby golfklubb, blev Johan Blomgren.

På bilden har Johan precis fått överta vandringspriset från Lennart

 

Föreläsare på mötet:

Docent Helena Erlandsson Harris - Basal inflammation/immunologi

Överläkare Eva Baecklund - Reumatologi, en översikt

Professor Lars Klareskog - Reumatoid artrit

MD, Post doc Saedis Saevarsdottir - Reumatoid artrit

Professor Roland Jonsson - Sjögrens syndrom. Orala manifestationer, autoimmunitet

Professor Lars Rönnblom - SLE

Övertandläkare Erik Lindfors - Bettfysiologiska aspekter

Eva Nyström - Carl von Linné som läkare

 

 

För detaljerat program, se pdf-fil nedan

VårSOM-kommittén:

Sten Hellström, hellstrom.torgils@telia.com

Suzana Lundholm, suzana.lundholm@lul.se

Anette Lindberg Linse, anette.lindberg.linse@lul.se

Eva Olerud, eva.olerud@lul.se

Terje Persson, terje.eric.persson@lul.se

Marika Storskrubb. marika.storskrubb@lul.se

Ebba Kjellström, ebba.kjellstrom@akademiska.se

Lena Blomstrand, lena.blomstrand@akademiska.se

Lenart Hernell, lennart.hernell@telia.com Kontaktperson för utställare